دوربین مداربسته تحت شبکه (IP)

دوربین مداربسته تحت شبکه (IP)

سیستم مداربسته تحت شبکه یا ای پی نوعی از سیستم مداربسته است که انتقال اطلاعات در آن بر مبنای پروتکل های شبکه صورت می گیرد. این سیستم مداربسته در مقابل سیستم مداربسته آنالوگ که شکل سنتی سیستم دوربین مداربسته را تشکیل می دهد قرار می گیرد. دوربین مداربسته تحت شبکه را با نام های زیادی شامل دوربین های شبکه ای، وب کم و دوربین های پروتکل اینترنتی می شناسند. دوربین مداربسته تحت شبکه برخلاف دوربین های CCTV قدیمی، مزایای متعددی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

سیستم تحت شبکه چطور کار می کند؟

همانطور که گفته شد در سیستم های  دوربین مداربسته تحت شبکه ارتباط قسمت های مختلف سیستم به وسیله شبکه های کامپیوتری برقرار می شود. هر دوربین در این سیستم دارای یک سیستم عامل کوچک است که به آن امکان ورود مستقل به محیط شبکه را می دهد. تجهیزات ضبط نیز می توانند به صورت مستقل در سیستم، تصاویر را دریافت و ضبط کنند. این موضوع انعطاف پذیری بسیار بالایی به سیستم های دوربین مداربسته تحت شبکه داده است.

دوربین مداربسته تحت شبکه طرز کار بسیار متفاوتی با نمونه های آنالوگ دارد. دوربین آنالوگ سیگنال ویدیو را از طریق یک کابل هم محور به واحد DVR ارسال می کند. در این سیستم ها، DVR  مسئول رمزگذاری و ضبط سیگنال های ویدیویی گرفته شده توسط دوربین است. در یک سیستم امنیتی آنالوگ، DVR  برای ضبط ویدیو و تماشای آنها ضروری است.

در مقابل، دوربین مداربسته تحت شبکه یک واحد همه کاره است که می تواند با دسترسی به آدرس IP  دوربین کار کند.

بعضی از دوربین های مداربسته تحت شبکه به گونه ای طراحی شده اند که از یک کارت SD برای ذخیره فیلم های ضبط شده استفاده کنند که باعث سهولت ذخیره می شود. این دوربین ها با یک کابل در امتداد شبکه اینترنت داخلی (POE) کار می کنند. دوربین های تحت شبکه دارای رابط کاربری مخصوص به خود بوده و می توان در زمان نیاز هر کدام از آنها را به صورت جداگانه مدیریت و مشاهده کرد. این دوربین ها ویدیوها را از طریق CAT5 یا CAT6 منتقل می کنند. یکی از مزایای این دوربین ها این است که هر مکان می تواند هر چند تعداد که لازم داشته باشد، به راحتی نصب کند. در مواقعی که نصب بیش از یک دوربین IP نیاز باشد می توان از یک NVR برای مشاهده و ذخیره چندین خروجی ویدیو استفاده کرد.

شبکه های مورد استفاده

سیستم های امنیتی معمولا از یکی از انواع شبکه استفاده می کنند که شامل شبکه های سیمی، شبکه های بی سیم و شبکه های خورشیدی است. شبکه سیمی با استفاده از کابل های اترنت (CAT5، CAT6، RJ45) به یک مودم پهنای باند یا روتر وصل می شود.

این شبکه ها معمولا به راحتی قابل نصب و تنظیم هستند البته سرعت آنها کم بوده و می توانند از طریق دسترسی غیرمجاز دستکاری شوند اما می تواند با استفاده از کدگذاری، این نگرانی را کاهش داد. در نهایت، یک شبه خورشیدی داده ها را مشابه با تلفن خورشیدی جا به جا می کند. این شبکه ها کندترین شبکه هستند اما نیازی به LAN برای کار ندارند.

دوربین مداربسته تحت شبکه به لطف قدرت نرم افزاری بالا می تواند تمامی چالش های موجود درحوزه ی نظارت تصویری را مرتفع نمایند .پروتکل ONVIF تطبیق پذیری دربین برندهای مختلف رادر دوربین های تحت شبکه به حداکثر رسانده است .

پیش نیاز های لازم برای دوربین مداربسته تحت شبکه

دوربین مداربسته IP با توجه به مدل آن، نیاز به روتر سیمی یا بی سیم ، سرویس اینترنت، يک آدرس IP استاتیک یا یک سرور دامنه داینامیک (DDNS) دارد. کاربران هم باید یک کامپیوتر شخصی مانند لپ تاپ یا کامیپوتر رومیزی برای مدیریت و پیکربندی دوربین، و یک دستگاه ویدیویی که به اینترنت متصل می شود برای استفاده به عنوان مرکز مشاهده از راه دور، داشته باشند. برای ضبط و ذخیره ویدیوها، یک NVR یا کامپیوتر شخصی که نرم افزار NVR روی آن نصب شده باشد لازم است.

نرم افزار موردنیاز برای دوربین مداربسته تحت شبکه

با توجه به مدل و برند دوربین، ممکن است خرید نرم افزار ضروری یا غیرضروری باشد. معمولا دوربین مداربسته تحت شبکه با نرم افزارهای مورد نیاز خود که برای پیکربندی و استفاده از دوربین لازم هستند، ارائه شده که شامل نرم افزار ضبط ویدیو هم می شود. مدل ها و برندهایی هستند که با استفاده از نرم افزارهای جانبی می توان قابلیت های پیشرفته آنها مانند هشدار شناسایی حرکت ، از طریق ایمیل یا پیامک یا مشاهده چند دوربین به صورت هم زمان را فعال کرد.

در صورتی که کاربری نیاز به ویژگی خاصی در دوربین مداربسته خود داشته باشد، برنامه های NVR وجود دارند که می تواند به صورت جداگانه خریداری شده و قابلیت ها و توانایی های جدیدی را به دوربین اضافه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع دوربین مداربسته تحت شبکه با تیم فروش ما تماس بگیرید تا اطلاعات مورد نیاز، در اختیار شما قرار بگیرد.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *