روش های هوشمند سازی ساختمان

روش های هوشمند سازی ساختمان

به هر صورت شما در هوشمند سازی توسط تعدادی سنسور اطلاعاتی را جمع آوری و به سوی سیستم مرکزی ارسال می دارید و پس از تحلیل اطلاعات دریافتی فرامینی را به سمت عملگرها گسیل داریم. با این تعریف در مجموع می توان گفت سه روش گوناگون برای هوشمندسازی ساختمان ها وجود دارد:

۱- استفاده از سیم کشی (BUS) مجزا برای نقل و انتقال اطلاعات

۲- استفاده از سیم های برق به عنوان بستری برای نقل و انتقال اطلاعات

۳- استفاده از سیستم های بی سیم برای نقل و انتقال اطلاعات

در هر یک از روش های ذکر شده استانداردهایی به عنوان پروتکل وجود دارد که می توان در غالب این استانداردها هوشمندسازیی را انجام داد. در ادامه به طور خلاصه به ذکر برخی استانداردهای معروف در این زمینه می پردازیم:

استفاده از BUS مجزا

در این سیستم می توان به معروف ترین و معتبرترین استانداردهای حوزه اتوماسیون از جمله EIB، BACnet، LON، S-Bus و غیره اشاره داشت. در این سیستم ها اطلاعات بسته به استاندارد استفاده شده بر روی ۱، ۲ یا ۴ زوج سیم منتقل می شود و این سیم های حامل اطلاعات کاملا از سیم های منتقل کننده جریان اصلی برق ایزوله می باشند.

در این روش اصولا سنسورها اطلاعات را به یک مرکز کنترل ارسال می نمایند و در آنجا مرکز کنترل پس از تحلیل اطلاعات دریافتی فرمانی را به عملگرها که عمدتا در همان مرکز کنترل نصب شده اند ارسال و این عملگرها باعث قطع یا وصل جریان برق می گردند.

استفاده از سیم های برق (PLC)

در این سیستم معتبرترین استاندارد موجود X10 می باشد. در این اطلاعات بدون نیاز به کابل کشی مجزا بر روی سیم های برق موجود منتقل می گردند. در این سیستم در هر نقطه کنترلی، ماژولهایی نصب می شود که اطلاعات آمده از طرف مرکز کنترل را دریافت و به آن واکنش نشان داده و دستگاه متصل را خاموش یا روشن می نماید.

مرکز کنترل در این سیستم وظیفه ذخیره سناریوها، دریافت کدها از ریموت کنترل، و نهایتا ارسال آن به سمت ماژول مورد نظر را بر عهده دارد.

استفاده از سیستم Wireless

روش دیگری که این روزها بسیار موردتوجه واقع شده استفاده از سیگنالهای بی سیم به عنوان بستر ارتباطی سیستم هوشمند می باشد. در این روش فرمان ها از طریق سیگنالهای وایرلس ارسال و دریافت می گردند. از مهمترین استتانداردهای این روش می توان به Z-Wave و Zigbee اشاره کرد.

در این استانداردها دستگاه ها علاوه بر اینکه نقش گیرنده اطلاعات را ایفا می کنند، ضمنا پس از دریافت اقدام به ارسال مجدد آن می نمایند تا به این ترتیب محوطه تحت پوشش سیستم را گسترده کند.

در این روش علاوه بر سرعت بالای انتقال اطلاعات، نیاز به تغییر در سیم کشی ساختمان وجود ندارد و به همین خاطر به راحتی در خانه هایی که امکان تغییر در سیم کشی ساختمان وجود ندارد به راحتی قابل اجرا می باشد.

تبدیل یک خانه به خانه هوشمند، آنقدرها هم که به نظر می رسد مشکل نیست. اطلاعات جالب زیادی در این زمینه وجود دارد و در اینجا ما به ۱۰ مورد از ملزمات انجام این تغییر اشاره می کنیم:

کنترل درجه حرارت: یک ترموستات هوشمند برای کنترل درجه حرارت خانه تان درنظر بگیرید. اینکار نه تنها باعث می‌شود که زندگی در خانه راحت تر شود، بلکه به شما برای کاهش هزینه صورت حساب های ماهیانه کمک می‌کند.

حسگرهوشمند مناسب درب: این امکان شما را قادر می‌سازد هر حرکتی را در داخل یا خارج خانه‌تان ببینید.

دوربین مدار بسته هوشمند: یک حرکت عالی برای ایجاد خانه هوشمند استفاده از دوربین‌های امنیتی است. مزاحمتها به سرعت کشف می‌شوند و پیگیری برای بازداشت هر کسی که ورود غیرمجاز به خانه را دارد امکانپذیر است.

پنلهای خورشیدی: چرا هزینه‌های زیاد برای گرم کردن خانه داشته‌ باشید وقتی می‌توانید این هزینه ها را کاهش دهید؟

لامپهای روشنایی هوشمند: اگرچه این لامپها کمی گرانقیمت هستند اما طول عمر زیادی دارند. این نوع از لامپها، می‌توانند از طریق گوشی‌های هوشمند کنترل شوند، بعلاوه اینکه قابل روشن و خاموش شدن از طریق یک تایمر هستند.

یک پوشش برای موارد مختلف: منظور یک کاور در سایزهای متفاوت است که می‌تواند به روشنایی‌ها، ساعتها و ترموستاتها متصل‌شود. این پوشش منحصربه فرد و دارای طراحی مبتکرانه، حسگرهایی دارد که می‌توانند خیلی سریع یاد بگیرند که چه زمانی اهالی خانه به رختخواب می‌روند، چه زمانی از خواب بیدار می‌شوند و درجه حرارت خانه در چه وضعیتی است. به همین راحتی!

سوئیچ‌ها و صفحه‌کلیدها: در هر نقطه‌ای از منزل که این سوئیچ‌ها و صفحه کلیدها قرارداده شوند ارزشمند هستند. برای مثال به پدر و مادرها کمک می‌کنند که بدانند آیا چراغ در اتاق کودک روشن است یا خیر. کنترل تمام نورها در خانه با این سوئیچ‌ها و صفحه کلیدها امکانپذیر است.

یک قفل هوشمند: تکنولوژی بدون کلید می‌تواند خانه شما را امن نگه‌ دارد حتی اگر در خارج خانه باشید. اجازه می‌دهد مهمانان و بچه‌ها، با استفاده از گوشی هوشمند و بدون نیاز به کلید وارد خانه شوند. این تجهیزات همچنین اطلاعاتی نظیر اینکه چه کسانی وارد خانه شده‌اند یا از آن خارج شده‌اند را نگه‌‌ می دارد.

زنگ درب ویدئویی: صفحه نمایش و حتی چت با کسی که زنگ درب را به صدا درآورده است، قبل از اینکه درب را بازکنید، از این طریق امکانپذیر است. چنین چیزی درخانه ندارید؟ نگران نباشید. یک عکس از هر کسی که کلید زنگ درب را فشار می‌دهد گرفته می‌شود. بنابراین اهالی خانه می‌توانند ببینید چه کسی در آن حوالی است.

برق: اگر به ایجاد یک خانه هوشمند فکر می‌کنید، مطمئن شوید که همه تجهیزات لازم به برق دسترسی دارند. بسیاری از دستگاهها از باطری استفاده می‌کنند در حالی که سایر دستگاهها مثل دوربین‌های امنیتی تحت وب و روترهای بی‌سیم چنین نیستند. با یک متخصص برق که می‌تواند برای نصب نقاط الکتریکی، سوکتها و غیره.. به شما کمک کند صحبت کنید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *