مقایسه دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتال

مقایسه دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتال

هنگام انتخاب بین دوربین‌های مدار بسته‌ی تحت شبکه یا دیجیتال و آنالوگ، یک فرد ممکن است تمایل به استفاده از هر یک از این دوربین‌ها را داشته باشد. دو دلیل اصلی برای این تمایل وجود دارد؛ پیچیدگی و قیمت. برای مواجهه با این دو استدلال متفاوت باید تفاوت‌های اصلی بین دو سیستم را دانست. یک بررسی دقیق در مورد هر دو سیستم به تعیین خصوصیات کلیدی دوربین‌های آنالوگ و دیجیتال کمک می‌کند.

سیستم‌های دوربین مدار بسته دیجیتال کیفیت عالی ارائه می‌دهند

بزرگترین مزیت یک سیستم دوربین مداربسته مگاپیکسلی داشتن تصاویر با وضوح بسیار بالاتر است. امروزه دوربین‌های دیجیتال از ۰٫۱ مگاپیکسل تا ۵ مگاپیکسل متغیر هستند و این وضوح توسط دستگاه ضبط ویدئویی تحت شبکه (NVR) حفظ می‌شود. این بدین معنی است که هنگام پخش فیلم‌های ضبط شده و گرفتن عکس از آن، جزئیات دقیقی را خواهید دید. یک سیستم دوربین مدار بسته آنالوگ می‌تواند حداکثر ۷۰۰ TVL ایجاد کند که معادل حدود ۰.۴ مگاپیکسل است.
تکنولوژی قدیمی‌تر دستگاه‌های ضبط تصویر دیجیتال (DVR) بصورت CIF ضبط می‌کنند که حدود یک چهارم از جزئیاتی که از تلویریون‌های غیر اچ دی قدیمی دریافت می‌کردید را فراهم می‌کنند. دستگاه‌های DVR امروزی بصورت ۴CIF ضبط می‌کنند که تقریباً همان میزان جزئیات تلویزیون غیر اچ دی را ایجاد می‌کند. برای داشتن وضوحی شبیه به یک تلویزیون اچ دی (با کیفیت بالا) نیاز به یک سیستم دوربین دیجیتال مگاپیکسلی خواهید داشت.
ممکن است بپرسید که کیفیت تصویر تنها عامل قابل اهمیت است؟ در بسیاری از موارد بله، به خصوص اگر نیاز به داشتن جزئیاتی مانند تشخیص چهره، برای دیدن آنچه که از انبار یا کشوی پولتان برداشته شده است، داشته باشید. تصاویر با کیفیت پایین ضبط شده توسط سیستم‌های آنالوگ پایه می‌توانند برای بازیابی جزئیات یا تلاش برای شناسایی بی‌فایده باشند. به همین علت بسیار مهم است که برای در نظر گرفتن موضوع کیفیت تصویر وقت و دقت زیادی صرف شود.

دوربین‌های مگاپیکسلی محدوده بسیار وسیع‌تر از دوربین‌های مدار بسته آنالوگ را پوشش می‌دهند

یک دوربین دیجیتال می‌تواند یک محدوده‌ی بسیار وسیع‌تر از یک دوربین استاندارد مدار بسته آنالوگ را تحت پوشش قرار دهد، برای مثال یک دوربین مگاپیکسلی اغلب می‌تواند به راحتی ناحیه‌ای که نیاز به ۴ دوربین آنالوگ دارد را به تنهایی تحت پوشش قرار دهد. این بدین معنی است که در شرایط یکسان نصب کردن یک سیستم نظارت دیجیتال مقرون بصرفه‌تر است و علاوه بر آن از مزیت فیلم‌های کاربر پسند از یک دوربین تکی بهره‌مند خواهید شد.

مزایای سیستم‌های آنالوگ نسبت به سیستم‌های دیجیتال

ارزان‌تر بودن

محصولات دوربین‌های مداربسته‌ی آنالوگ در حال حاضر همچنان ارزان‌تر از همتایان دیجیتال خود هستند، برای مثال ضبط کننده‌های NVR می‌توانند دو برابر گران‌تر از ضبط کننده‌های DVR باشند. همچنین نصب یک سیستم نظارت آنالوگ می‌تواند ارزان‌تر باشد، زیرا نصب آنها سریع‌تر و تنظیمات شبکه‌ای کمتری دارند.
با این حال در برخی شرایط یک دوربین دیجیتال به تنهایی می‌تواند به جای چندین دوربین استاندارد آنالوگ نصب شود، بنابراین قبل از تصمیم‌گیری نهایی باید هر دو گزینه را بررسی کنید.

نگهداری راحت‌تر

سیستم‌های آنالوگ به طور کلی پس از نصب نیاز به نگهداری کمی دارند. توصیه می‌شود که هفته‌ای یک بار یک بررسی ساده انجام شود تا مطمئن شد که تمام دوربین‌ها در حال ضبط هستند و می‌توان فیلم‌ها را نیز از دستگاه DVR گرفت.
از آنجایی که یک سیستم آنالوگ به شبکه تجاری یا خانگی متصل نیست، در معرض مشکلات شبکه قرار ندارد. اندازه زیاد فایل‌ها، محدودیت‌های پهنای باند، ویروس‌ها یا دستگاه‌های بسیاری که سعی در استفاده از شبکه دارند (تراکم) تنها برخی از چالش‌های موجود در نصب و نگهداری مداوم سیستم دیجیتال می‌باشند.

کابل طولانی‌تر همراه با دوربین‌های مدار بسته آنالوگ

طول کابل دوربین دیجیتال بر اساس مقررات کابل کشی ساختاری محدود به ۱۰۰ متر بین دوربین و سوئیچ شبکه است. امکان دارد بتوان از کابل‌کشی Cat5 استفاده کرد که امکان نصب دوربین‌های آنالوگ را تا دو کیلومتر دورتر از دستگاه DVR فراهم می‌کند.

هزینه

اگرچه دوربین‌های آنالوگ به طور کلی ارزان‌تر از دوربین‌های دیجیتال هستند ولی در مواردی که یک دوربین دیجیتال می‌تواند جایگزین چندین دوربین آنالوگ شود، تهیه دوربین دیجیتال می‌تواند مقرون به صرفه‌تر باشد.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *